Før sesongstart: Sør-Koreas K League 1 2020

K League starter endelig opp og fotballfans får en ny liga å følge i koronaens år. Vinner Jeonbuk Hyundai Motors igjen, eller får Ulsan sin hevn? Kan noen andre blande seg?

Den sørkoreanske toppligaen K League starter opp igjen helgen 8-10 mai, omtrent to måneder senere enn vanlig. Det skyldes selvsagt koronaviruset, en utfordring Sør-Korea så langt har håndtert på en effektiv og god måte. Dermed kan toppfotballen starte opp igjen, og vi gleder oss!

Sist sesong hadde vi Jørn Andersen i trenerjobb i Sør-Korea, i hvert fall en kortere periode. Mikkel “Mix” Diskerud spilte for Ulsan Hyundai på lån fra Manchester City, og var svært nær å ta et ligagull med klubben. Denne sesongen er begge de borte, men vi har i stedet fått inn spissen Bjørn Maars Johnsen; også det i Ulsan Hyundai. I K League 2, nivået under, spiller nå Horten-gutten Julian Kristoffersen for Jeonman Dragons.

2020-sesongen



Ettersom avspark denne sesongen er utsatt med over to måneder er det gjort enkelte endringer. 2020-sesongen blir spilt over 27 runder, i motsetning til de normale 38 runder. De tolv lagene møter hverandre hjemme og borte, noe som tar 22 runder (mot normalt tre ganger og 33 runder). Deretter er det likt som i fjor; tabellen deles i to og de seks øverste lagene spiller en mesterskapsrunde hvor de møter hverandre én gang, for totalt fem kamper til. De seks lavest plasserte lagene møter også hverandre én gang til.

Etter disse 27 serierundene blir det utnevnt en mester og utdelt AFC Champions League-plasser som vanlig. Nedrykk er noe mer komplisert da militærklubben Sangju Sangmu rykker ned uansett, men ett eller to lag skal sendes ned til K League 2 som vanlig.

Alle kampene spilles for lukkede dører inntil forbundet bestemmer noe annet. Det er laget et sett spesialregler for tilfeller av COVID-19 smitte, der ligaen kan bli stoppet, satt på pause eller justert om trenere, spillere eller dommere tester positivt. Reglene sier at de første 22 rundene må spilles for å kåre en mester.

En kjapp oppsummering av 2019-sesongen



Før vi går videre til en kikk på hvert av lagene som deltar i 2020-versjonen av K League skal vi ta en kjapp forfriskning av hukommelsen hva gjelder 2019-sesongen. Den ble spilt som normalt fra mars til desember med 33 ordinære serierunder fulgt av de fem ekstra rundene som avgjør ligamesterskapet og nedrykk. Altså, 38 kamper totalt.
Kampen om ligagullet var ekstremt spennende og nesten surrealistisk ettersom både Jeonbuk Hyundai Motors og Ulsan Hyundai endte opp med 79 poeng. Førstnevnte, Jeonbuk, ble da kåret til mester fordi de scoret ett mål mer enn Ulsan (72 mot 71)!

Dette var spesielt smertefullt for Ulsan Hyundai som ledet ligaen med tre poeng før siste serierunde. De hadde altså klart seg med uavgjort i sin hjemmekamp mot erkerivalen Pohang Steelers, og hadde også muligheten til å vinne ligaen med tap så lenge de scoret nok mål. Slik ble det ikke: Etter en intens første omgang og 1-1 mistet Ulsan det fullstendig og tapte kampen 1-4. Jeonbuk vant sin match 1-0 hjemme mot Gangwon og kunne feire sitt tredje strake seriegull, og syvende totalt, med en blanding av vantro og hysterisk glede.

Jeonbuk og Ulsan er begge kvalifisert for gruppespill i AFC Champions League, mens FC Seoul med sin tredjeplass er kvalifisert for playoff om å nå gruppespill i den turneringen. Pussig nok ble også striden om tredjeplassen vunnet grunnet flest scorede mål, ettersom både FC Seoul og ovennevnte Pohang Steelers begge avsluttet med 56 poeng. Som man skjønner hadde 2019-sesongen det meste!

Suwon Samsung Bluewings kvalifiserte seg også for gruppespill i AFC Champions League etter sin seier i den koreanske FA-cupen. Jeju United kom sist på tabellen og rykket direkte ned, mens Gyeongnam FC rykket ned etter å ha tapt nedrykksplayoff mot Busan IPark.

Bluewings-spissen Adam Taggart, en australier, scoret 20 mål og ble dermed toppscorer i ligaen. Ulsan Hyundais brasilianske spiss Junior Negrao ble nummer to med 19 nettkjenninger.

Her følger noen enkle fakta som interesserer oddstippere og andre statistikk-entusiaster:

Hjemmeseiere: 90 (39,47%)
Uavgjorte: 67 (29,39%)
Borteseiere: 71 (31,14%)

Under 2,5 mål: 118 (51,75%)
Over 2,5 mål: 110 (48,25%)
Over 3,5 mål: 54 (23,68%)

Vanligste resultater: 1-1 (13,6%) - 2-1 (12,3%) - 2-0 (9,2%) - 0-0 (9,2%) - 1-2 (8,3%)

Omtaler av alle 12 lag i K League 2020



Busan IPark



Grunnlagt:1983
By og hjemmebane: Busan, Busan Gudeok Stadium
2019-sesongen: 2.plass i K League 2 og opprykk etter playoff
Hovedtrener: Cho Deok-je
Odds til å vinne K League 1: 501 (med forbehold om endringer)

Busan IPark var ett av de fem originale deltagerlagene i K League, har vunnet toppdivisjonen fire ganger og spilte på toppnivået helt fra 1983 til 2015, da de rykket ned. Nå er de tilbake!

Laget benyttet en svært offensiv spillefilosofi i K League 2, men fremsto muligens litt naive i forsvarsspillet. Det fungerte på nivå to, da man med stilen ofte klarte å produsere mer offensivt enn man tillot defensivt, tross at man slapp inn for mange mål. Man kan tenke at det må gjøres en del justeringer i stilen foran denne sesongen på nivået over, hvor de offensive styrkene til laget trolig vil slite mer med å komme til sin rett. Samtidig vil de defensive skjørhetene bli hardere utnyttet av motstanderne.

Nøkkelspillerne Soma Novothny og Aleksandar Susnjar vendte begge hjem til sine hjemland etter 2019-sesongen, noe som skapte ekstra mye behov for å styrke laget. Det som var et temmelig ungt mannskap har blitt forsterket med K League-veteraner som 34 år gamle Kang Min-sso og 32 år gamle Kim Dong-woo. Disse to midtstopperne har hundrevis av K League kamper mellom seg, og kan bli svært sentrale med sin rutine og defensive evner. Den brasilianske playmakeren Romulo er fortsatt i laget, og kan fort bli en liten yndling igjen. Han er en av årsakene til at dette laget ansees som underholdende å se spille.

Busan IPark vil være fornøyd med å unngå nedrykk denne sesongen. Med bare 27 kamper i sesongen blir det ekstra viktig å håndtere det nye nivået raskt.


Daegu FC



Grunnlagt: 2002
By og hjemmebane: Daegu, DGB Daegu Bank Park
2019-sesongen: 5.plass
Hovedtrener: Lee Byung-keun
Odds til å vinne K League 1: 21 (med forbehold om endringer)

Daegu ble grunnlagt for under 20 år siden og debuterte i K League 1 i 2003. Femteplassen de sikret seg i fjorårssesongen er den beste plasseringen deres i ligaen noensinne, og det var definitivt en seier for laget å bli topp seks og dermed få spille mesterskapsrunden på tampen av sesongen.

Alle sørkoreanske lag har naturligvis hatt mange utfordringer før sesongen grunnet koronaviruset, men Daegu har kanskje hatt flere problemer enn de fleste. Laget hadde planlagt en større turné med vennskapskamper i Kina før sesongen, noe som av naturlige årsaker måtte legges på is. Det ble også ekstra utfordringer knyttet til at lagets brasilianske hovedtrener André trakk seg i slutten av januar etter en krangel med klubbens daglige leder. Hans assistent Lee Byung-keun ser ut til å ha fått tillit denne sesongen som hovedtrener, men har begrenset erfaring fra en slik rolle.

I løpet av vinteren har laget rekruttert nye spillere som den montenegrinske spissen Dejan Damjanovic og forsvarsspillerne Kim Jae-woo og Hwang Tae-hyeon. Disse spillerne har alle erfaring fra spill i K League 1 og 2. Tapet av landslagskeeper Jo Hyeon-woo, som spilte både i fotball-VM i 2018 og i Asialekene samme år, kan vise seg å medføre poengtap ettersom det trolig nye førstevalget Choi Young-eun har begrenset erfaring.

Tross noen spørsmålstegn rundt hovedtreneren og keeperplassen bør laget være sterkt nok til å unngå en plass altfor langt ned på tabellen, og potensielt utfordre mot en ny topp seks-plassering. Daegu FC har flere talenter fra U23-landslaget og skulle noen av disse slå ordentlig gjennom kan det sende laget oppover tabellen.


Gangwon FC



Kallenavn: Gangwon Kodiaks
Grunnlagt: 2008
By og hjemmebane: Gangwon Province, Chuncheon Songam Stadium
2019-sesongen: 6.plass
Hovedtrener: Kim Byung-soo
Odds til å vinne K League 1: 21 (med forbehold om endringer)

Gangwon FC ble med i K League så sent som i 2009 og klarte å forbli der i fem år. Klubben endte på plasseringen utenfor topp ti i hver av disse sesongene, og denne balanseringen på line endte til slutt med knall, fall og nedrykk i 2014. Tre år i K League 2 fulgte før 2016-sesongen ble kronet med opprykk.

Siden det har laget bitt seg fast på dette nivået og synes godt etablert. Første halvdel, og vel så det, av 2019-sesongen var meget god og laget så ut til å ha medaljesjanse. Uheldigvis for Gangwon FC ble sesongavslutningen svak, noe skader på på toppscorerne Kim Ji-hyeon og Cho Jae-wan trolig må ta noe av skylden for. Uten målene fra disse to spillerne ble forsvarsproblemene for overveldende. Med 58 baklengs på 38 kamper fikk Gangwon FC den tvilsomme ære av å slippe inn flest mål av topp ti-lagene, og laget falt på tabellen.

Begge spillerne nevnt over er fortsatt i klubben, men laget har også vært aktive i spillermarkedet denne vinteren og ser ut til å ha vært gjennom en større runde utskiftninger med et relativt stort antall spillere både inn og ut.

Gangwon spiller med mye ballbesittelse og en klar spillestil, og mye synes avhengig av at denne stilen sitter godt nok etter alle utskiftningene. I tillegg er man helt nødt til å stramme opp det defensive. Om dette klaffer, og spissene i tillegg holder seg skadefrie og like målfarlige som i fjorårssesongen, bør laget kunne være med i medaljekampen.


Gwangju FC



Kallenavn: Gwangju Griffins
Grunnlagt: 2010
By og hjemmebane: Gwangju, Gwangju World Cup Stadium
2019-sesongen: Vant K League 2
Hovedtrener: Park Jin-sub
Odds til å vinne K League 1: 251 (med forbehold om endringer)

Gwangju FC er tilbake i K League 1 etter to års fravær. Laget inntok topplasseringen i K League 2 allerede etter andre serierunde i 2019 og holdt seg øverst helt til sesongen var ferdigspilt. En sterk prestasjon fra klubben, som har ordføreren i Gwangju som styreformann i klubben.

Laget har klart å beholde sin brasilianske spiss Felipe. Han scoret 19 mål på 27 seriekamper i 2019 og ble toppscorer i ligaen tross at han sto over ni kamper, hvorav flertallet av forfallene var takket være en suspensjon han pådro seg etter hodemist og dårlig oppførsel. Den 193 centimeter høye spissen har virkelig funnet sin plass i Sør-Korea og har langt mer å tilby enn bare høyden, som for så vidt er et angrepsvåpen alene.

Det forventes at Gwangju FC skal slåss mot nedrykk denne sesongen. Med en forkortet sesong har ikke laget tid til å bruke mange serierunder på å tilvenne seg det høyere nivået, poeng må samles helt fra starten. Klubben forventer å gå ut i en 4-5-1 formasjon igjen, hvor mye av ansvaret for å score målene igjen ligger på Felipes skuldre og evne til å kontrollere temperamentet.


Incheon United



Kallenavn: Mariners
Grunnlagt: 2003
By og hjemmebane: Incheon, Incheon Football Stadium
2019-sesongen: 10.plass
Hovedtrener: Park Jin-sub
Odds til å vinne K League 1: 201 (med forbehold om endringer)

Det forventes ikke all verden av Incheon United denne sesongen etter at laget unngikk å spille playoff om nedrykk med bare ett poengs margin sist sesong. Laget har vist en imponerende evne til å balansere på kanten av stupet. Tross at Incheon har kommet på åttende- til tiendeplass de siste seks sesongene (altså siden K League 1 byttet til et format med tolv lag) har laget ikke rykket ned en eneste gang siden de ble med i 2004; klubben overlevde også en meget kritisk økonomisk situasjon i 2012-2013.

På starten av 2019-sesongen var Incheon ledet av nordmannen Jørn Andersen, som kom inn som hovedtrener sommeren 2018 etter et par år i nabolaget Nord-Korea. En svak start på 2019-sesongen ga klubbstyret hodebry, og tross at mye av forklaringen på den svake poengfangsten kunne være skader og at man hadde spilt mot alle topplagene tidlig, ble altså Andersen sparket i midten av april.

Store deler av sesongen ble tilbrakt på tolvte-/sisteplass på ligatabellen, men etter iherdige anstrengelser klarte man å klatre de to nødvendige plassene i løpet av de siste åtte serierundene. Det var Andersens erstatter Yoo Sang-chul som sto for denne redningsoperasjonen, hjulpet av noen riktige spillerkjøp sommeren 2019. Sang-chul fikk siden diagnostisert kreft nær sesongslutt og måtte gi fra seg tømmene til dagens hovedtrener Lim Wan-Sup.

Spillerstallen i år er temmelig lik slik den var i andre halvdel av 2019-sesongen, noe som kan gi grunn til en viss optimisme hos lagets fanatiske supportere. I det minste bør man kunne unngå et nytt nedrykksdrama. Det er en spesiell sesong grunnet koronaviruset og kontinuitet (i hvert fall på spillersiden) kan være nok til å gi Incheon en trygg reise.


Jeonbuk Hyundai Motors



Kallenavn: Warriors
Grunnlagt: 1994
By og hjemmebane: Jeonju, Jeonju World Cup Stadium
2019-sesongen: 1.plass og ligamestere
Hovedtrener: José Morais
Odds til å vinne K League 1: 2,10 (med forbehold om endringer)

Som nevnt tidligere sikret Jeonbuk Hyundai Motors seg 2019-mesterskapet på mest mulig dramatisk måte. Dette var deres tredje ligamesterskap på rad og laget har ikke endt opp utenfor topp tre på tabellen siden 2008. Vi snakker altså om en av de virkelige storhetene i sørkoreansk fotball og definitivt det mest vellykkede de siste ti årene. Klubben har også vunnet AFC Champions League to ganger (2006 og 2016).

Klubbens portugisiske manager hadde sin første sesong med laget i 2019 etter en lang trenerkarriere i klubber over hele verden. På CVen står blant annet assistenttrener-verv i storklubber som Porto, Inter Milan, Real Madrid og Chelsea. Man kan derfor med tyngde si at dette er den mest meritterte treneren i K League.

Forventningene er følgelig store i klubben og laget er favoritter til å vinne ligaen igjen. Både styret og supporterne forventer nye pokaler hver sesong, og mangelen på cupsuksess (Jeonbuk har ikke vunnet en nasjonal cup siden 2005) er smertefull for mange. Det er nok et visst press i klubben for å vinne “the double”.

Tross et par store spillerkjøp som den japanske spissen Takahiro Kunimoto og den erfarne midtbanespilleren Kim Bo-kyung ser ikke laget i sum veldig styrket ut i forhold til sist sesong. Jeonbuk er nok likevel rettmessige favoritter til å vinne ligaen, men kommer det litt problemer tidlig kan presset på både manager Morais og spillerstallen bli ubehagelig høyt.


Pohang Steelers



Grunnlagt: 1973
By og hjemmebane: Pohang, Pohang Steel Yard
2019-sesongen: 4.plass
Hovedtrener: Kim Gi-dong
Odds til å vinne K League 1: 7 (med forbehold om endringer)

Pohang Steelers avsluttet sesongen på fjerdeplass etter en meget sterk avslutning hvor de klatret fra niende- til fjerdeplass i løpet av de siste tolv serierundene. Fjerdeplassen ble sikret i siste serierunde etter den overraskende 4-1-seieren borte mot erkerivalen Ulsan Hyundai; en seier som ble helt definerende for 2019-sesongen i K League ettersom den “tok” gullet fra Ulsan og “ga det” til Jeonbuk.

Som navnet mer enn antyder har Pohang sin bakgrunn i den sørkoreanske stålindustrien. Laget er ett av de mer vellykkede i landets fotballhistorie med fem ligamesterskap og tre pokaler i AFC Champions League. Sist de vant ligagull var i 2013, og siden det har klubben slitt med å innfri forventningene og har måttet avslutte hver eneste sesong uten nye tilskudd til pokalskapet.

Pohang håper å bygge videre på avslutningen av forrige sesong, en oppgave som naturligvis ble noe vanskeligere av den forsinkede oppstarten og endringene i årets K League. Det meste av spillerstallen fra sist sesong er intakt. Hovedtrener Kim Gi-dong som tok over i april 2019 er fortsatt med. Et spillertap av betydning er brasilianeren Wanderson, som hadde et sterkt bidrag sist sesong. Han har reist for å spille fotball i Midtøsten. Som erstatninger, eller i det minste tilvekster til utlendingskvoten, har den colombianske spissen Manuel Palacios og den australske midtbanespilleren Brandon O’Neill kommet til klubben. Sistnevnte har én landskamp for Australia.

En topp tre posisjon er et naturlig mål for Pohang Steelers denne sesongen, et mål som avhenger av at de klarer å begynne sesongen med samme gode form de avsluttet 2019.


Sangju Sangmu FC



Grunnlagt: 1984
By og hjemmebane: Sangju, Sangju Civic Stadium
2019-sesongen: 7.plass
Hovedtrener: Kim Tae-wan
Odds til å vinne K League 1: 101 (med forbehold om endringer)

Sangju Sangmu holdt førsteplassen i ligaen de første tre serierundene i 2019, men falt raskt og endte etter hvert opp på en godkjent sjuendeplass. Laget har aldri vunnet K League 1 og klubbens eneste pokaler som profesjonell er K League 2-mesterskapene vunnet i 2013 og 2015.

Sangju Sangmu er ikke et vanlig lag, men tilhører sportsgrenen i det sørkoreanske forsvaret. Det militære har en solid plass i det sørkoreanske samfunnet og en viktig posisjon. Alle menn mellom 18 og 28 må avtjene to års verneplikt, og denne tjenesten er det svært få som blir fritatt for. For at ikke fotballspillere skal miste for mye av sitt fotballiv mens de er i militæret gis det mulighet for de beste til å spille for Sangju Sangmu i sine to år som soldater. De overtas altså av dette laget mens de er i forsvaret, og når de to årene er avtjent returnerer de til sin eierklubb. Sangmu får ikke lov til å signere utenlandske spillere og har altså kun vernepliktige i spillerstallen, noe som betyr at laget endrer seg kraftig fra sesong til sesong.

Sangju Sangmu ser ut til å ha mistet spesielt mange spillere foran denne sesongen, ettersom mye av kjernen i 2019-laget har avsluttet sin militærtjeneste og forlatt laget. Nøkkelspillere er borte og erstattet med 15 ferske rekrutter fra diverse sørkoreanske fotballklubber. Også her er det mange fine fotballspillere, men de må altså omstille seg raskt til et nytt miljø. Blant annet har vingen Moon Seon-min kommet til klubben; en spiller med 14 landskamper og mye erfaring fra toppklubber både i Sør-Korea og Sverige (Östersunds FK og Djurgården).

Med et nytt mannskap er det som vanlig vanskelig å vite hva man kan forvente fra Sangmu, men på papiret bør laget kunne klare en plass midt på tabellen om de nyankomne raskt finner tonen. En ekstra utfordring er at laget uansett rykker ned denne sesongen grunnet en restrukturering av klubben, noe som kan bety at motivasjonen svinner litt hen (om det militære tillater) og at man kanskje fokuserer litt ekstra på cup.

Det er svært lite sannsynlig at Sangmu er kapable til å vinne ligaen, men skulle de gjøre det denne sesongen vil man altså få den pussige situasjonen at ligamesterne rykker ned.


Seongnam FC



Kallenavn: Seongnam Magpies (skjærene)
Grunnlagt: 1989
By og hjemmebane: Seongnam, Tancheon Stadium
2019-sesongen: 9.plass
Hovedtrener: Kim Nam-il
Odds til å vinne K League 1: 101 (med forbehold om endringer)

Seongnam var svært stabile sist sesong og holdt seg på åttende- eller niendeplass mer eller mindre fra start til slutt. Som nyopprykket lag var det en prestasjon de var godt fornøyd med.

Laget er en av storhetene i sørkoreansk fotball hva gjelder trofeer, med sju ligamesterskap, tre hver av FA- og ligacup samt to triumfer i AFC Champions League. De fleste av disse prestasjonene ligger litt tilbake i tid, og laget har vært gjennom en turbulent periode som nå synes å være tilbakelagt.

Seongnam slet med å score mål sist sesong og man klarte bare 30 nettkjenninger på 38 kamper, lavest av samtlige tolv lag. Mye av forklaringen lå i en defensiv tilnærming, og laget slapp bare inn 40 mål. Helt fornøyd med målproduksjonen kunne man likevel ikke være, og klubben har latt sine to utenlandske spisser Eder og Mathias Coureur reise videre til nye eventyr.

Håpet er nå at lagets nye kroatiske spiss Tomislav Kis, med erfaring fra klubber som Hajduk Split, Kortrik og Zalgiris, skal score mange mål. En annen ny signering på utenlandskvoten er den usbekiske midtbanespilleren Jamshid Sikanderov, en mann med 21 landskamper og tre usbekiske seriemesterskap på CVen. Seongnam har også skaffet seg den kroatiske forsvarsspilleren Igor Jovanovic. Alt i alt har det vært rimelig hektisk aktivitet i transfermarkedet med mange spillere inn og ut.

Det går trolig mot en ny plassering på nedre tabellhalvdel for Seongnam.


FC Seoul



Kallenavn: Seoul Dragons
Grunnlagt: 1983
By og hjemmebane: Seoul, Seoul World Cup Stadium
2019-sesongen: 3.plass
Hovedtrener: Choi Yong-soo
Odds til å vinne K League 1: 6 (med forbehold om endringer)

FC Seoul, laget fra hovedstaden, har vunnet seks K League titler og flere cuper. Klubben har et solid økonomisk fundament og en sterk identitet. I følge Wikipedia ble FC Seoul regnet som den mest verdifulle fotball-merkevaren i K League i 2012. Klubben vant sist ligaen i 2016, men var nær nedrykk i 2018. Derfor kom tredjeplassen og bronse i 2019 som en positivt overraskelse og et tegn på at man er tilbake i jakten på enda gjevere metall.

FC Seoul har en av de største stjernene i Sør-Korea på lønningslisten, brasilianske Adriano. Ikke den råsterke men noe ustabile toppspissen Adriano som spilte for klubber som Fiorentina, Parma, Inter Milan og Roma, men en annen Adriano. Også denne varianten en anstendig målgjører og to ganger seriemester i K League (en gang med FC Seoul). Han er nå tilbake i klubben etter et par år i Jeonbuk Hyundai Motors, hvor han ikke lykkes så godt som han håpet på (men fikk med seg 2019-mesterskapet til Jeonbuk).

Laget har gjort noen flere signeringer i angrep og på midtbanen og synes ikke å ha mistet noen nøkkelspillere. Klubben får spille playoff om gruppespill i AFC Champions League (om den arrangeres som planlagt), og det kan være en distraksjon. Trolig er man fornøyd med en topp fire-plassering denne sesongen, men skulle det lykkes og Adriano gjenfinne scoringsformen kan en ny medalje finne veien til hovedstaden.


Suwon Samsung Bluewings



Kallenavn: Blue wings
Grunnlagt: 1995
By og hjemmebane: Suwon, Suwon World Cup Stadium
2019-sesongen: 8.plass og vinnere av FA-cupen
Hovedtrener: Lee Lim-saeng
Odds til å vinne K League 1: 34 (med forbehold om endringer)

Suwon Samsung Bluewings har vunnet fire K League 1 mesterskap, det ferskeste i 2008. Siden det har annenplasser i 2014 og 2015 vært høydepunktene, samt et par cuptriumfer. Laget bør ha de økonomiske forutsetningene på plass all den tid de er eid (og grunnlagt) av elektronikkgiganten Samsung, en av verdens største globale merkevarer (og et konglomerat som driver med langt mer enn elektronikk).

Laget hentet seg altså et cupgull i fjor, noe som betyr at man er tilbake i AFC Champions League for første gang siden 2017. Så gjenstår det bare å se om den turneringen kan avholdes. Dessverre er det tvil om laget vil kunne lykkes i den turneringen eller i K League ettersom hovedtrener Lee Lim-saeng ikke har supporternes tillit. I tillegg så spillerstallen noe tynn ut sist sesong, en utfordring som til dels ble maskert ved at den australske spissen Adam Taggart scoret 20 seriemål alene. Det gjorde ham til toppscorer i K League og holdt laget unna nedrykkstrøbbel, men Bluewings trenger flere spillere som gir et slikt bidrag til resultatene.

Et par viktige spillere har forlatt laget i vinter, og det gjenstår å se om signeringen som den bosniske klubbnomaden Sulejman Krpic og den kanadiske midtstopperen Doneil Henry er nok til å forbedre Bluewings.


Ulsan Hyundai



Kallenavn: Ulsan Tigers
Grunnlagt: 1983
By og hjemmebane: Ulsan, Ulsan Munsu Football Stadium
2019-sesongen: 2.plass
Hovedtrener: Kim Do-hoon
Odds til å vinne K League 1: 3,50 (med forbehold om endringer)

Som nevnt innledningsvis i denne artikkelen klarte Ulsan Hyundai å rote bort sitt ligamesterskap i 2019s siste serierunde med 1-4-tapet hjemme mot erkerivalen Pohang Steelers. Uavgjort hadde vært nok til å sikre gullet, som i stedet gikk til Jeonbuk på flere mål scoret (!). Dette må ha vært svært vanskelig å håndtere for Ulsan, som ikke har vunnet tittelen siden 2005.

Mye av skylda for det bitre nederlaget og for at gullet ikke havnet i Ulsans lomme ble tildelt hovedtrener Kim Do-hoon. Han pådro seg en litt unødvendig suspensjon fra sidelinja i ligainnspurten og klarte i tillegg ikke å håndtere rivalen Pohang Steelers over flere kamper, noe som til slutt ble fatalt. Do-hoon får altså likevel sjansen til å gjøre det rett denne gangen, men Ulsan misset flere nøkkelspillere etter 2019-sesongen både etter eget ønske og til militærtjeneste. Blant annet har Mikkel “Mix” Diskerud forlatt klubben, der han var på lån.
Supporterne har søkt trøst i signeringen av den erfarne vingen Lee Chung-yong, som har 89 landskamper og ti års erfaring fra spill i England (Bolton og Crystal Palace) fulgt av to år i tyske Bochum. Han er en stjerne, og blir nå gjenforent med andre landslagsveteraner hos Ulsan Hyundai, som Park Joo-ho, kaptein Lee Keun-ho og nylig signerte Yoon Bit-Garam.

Den brasilianske veteranspissen Junior Negrao er fortsatt i klubben, mens den 195 centimeter høye nordmannen Bjørn Maars Johnsen er en spennende tilvekst som vi i Fotballsentralen skal følge ekstra godt med på.

Kan dette være Ulsans år?

Forhåndsanalyser av K League-kamper



Alle kampene i K League er forhåndsanalysert på Fotballsentralen: https://www.fotballsentralen.no/sor-korea/k-league-classic

Følg med!